ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Geosense

Tην Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2021, μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και της Γ΄ τάξης του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της εταιρίας Geosense στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, όπου ενημερώθηκαν για τη χρήση των drones και την εφαρμογή τους στη Γεωργία Ακριβείας. Οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση και αφού λύθηκαν οι απορίες τους, διαπίστωσαν τη συμβολή της σύγχρονης τεχνολογίας, την εξέλιξη, τα οφέλη και τις λύσεις που προσφέρει στα προβλήματα της αγροτικής παραγωγής.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την υλοποίηση του εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+ με τίτλο : «Η διαχείριση της άρδευσης των αμπελώνων μέσω της Γεωργίας Ακριβείας» και της επίσκεψης που προγραμματίζεται στην Βαρκελώνη της Ισπανίας.
Από τη Διεύθυνση του ΕΠΑ.Λ. Ν. Μουδανιών.