Δράσεις ευαισθητοποίησης κατά του ρατσισμού και του σχολικού εκφοβισμού

Την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022, την Τρίτη 8 Μαρτίου και την Τρίτη 15 Μαρτίου 2022, στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών και μαθητριών της Α΄ και της Β΄ τάξης πραγματοποιήθηκε, στο αμφιθέατρο του σχολείου, προβολή βίντεο σχετιζόμενα με φαινόμενα βίας – ρατσισμού – ενδοσχολικής βίας – διαφορετικότητας. Τα βίντεο περιείχαν συνεντεύξεις εκπαιδευτικών, θυμάτων ρατσισμού (παιδιών ευαίσθητων καθώς και παιδιών από άλλη χώρα που έπεσαν θύματα φραστικών επιθέσεων και προσβλητικών χαρακτηρισμών, απειλών, βιαιοπραγιών ακόμη και κακοποίησης), μαρτυρίες ενηλίκων, ρεπορτάζ και αναπαράσταση περιστατικών ενδοσχολικής βίας από μαθητές σχολείων. Ακόμη, πραγματοποιήθηκαν μικρού χρόνου προβολές με αναφορά σε διάφορες μορφές βίας (έμφυλη – οπαδική, ενδοοικογενειακή – γυναικοκτονίες, κ.α.) και με διαφορετικές εκφάνσεις εκφοβισμού (ομοφοβικό, διαφορετικής εθνικότητας, ηλεκτρονικός κλπ).
Ακολούθησε συζήτηση και παρουσίαση εργασιών (ατομικών και ομαδικών), που είχαν ανατεθεί στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης, αναφορικά με τα παραπάνω θέματα. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με ευαισθησία, δημιουργώντας σκίτσα, γραπτά κείμενα, συλλογή πληροφοριών από το διαδίκτυο και παρουσίαση μικρής παράστασης (σκετς), η οποία καταδείκνυε & καυτηρίαζε την ύπαρξη εκφοβισμού (bullying) στο χώρο των σχολείων.
6η Μαρτίου η Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού.
21η Μαρτίου η Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού και των διακρίσεων.
Οι δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης θα σταματήσουν μόνον όταν εξαλειφτούν τα φαινόμενα!