ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ & ΜΑΘΗΤΩΝ

Την Τρίτη 3 Μαΐου 2022, στο αμφιθέατρο του σχολικού συγκροτήματος, πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη, διάρκειας 2 διδακτικών ωρών, ενημέρωση των μαθητριών/-των της Α΄ τάξης του σχολείου σε θέματα σχετιζόμενα με τη σεξουαλική αγωγή. Πιο συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν – αναπτύχθηκαν τα αναπαραγωγικά συστήματα ανδρών και γυναικών, τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα καθώς και η πρόληψη και η θεραπεία τους.
Η παρουσίαση των θεμάτων ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και στη συνέχεια απαντήθηκαν ερωτήσεις των μαθητών και των μαθητριών.
Ευχαριστούμε θερμά το Κέντρο Υγείας των Νέων Μουδανιών για την ικανοποίηση του αιτήματός μας για την ενημέρωση των μαθητών και για την καλή συνεργασία, προσβλέπουμε δε σε αντίστοιχες δράσεις και στο μέλλον.