ΠΑΣΧΑΛΙΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Την Παρασκευή 15 Απριλίου, τελευταία ημέρα μαθημάτων πριν τις διακοπές του Πάσχα και μετά τον εκκλησιασμό του σχολείου στην Παναγία Κορυφινή, μαθήτριες και μαθητές, της Α΄ τάξης (Α4) και της Β΄ τάξης (Τομέων Μηχανολογίας και Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος), υλοποίησαν μια σειρά Πασχαλιάτικων εορταστικών δράσεων για την υποδοχή της μεγάλης Εορτής της Χριστιανοσύνης, της Λαμπρής. Πέραν της καλλιέργειας της ομαδικής συνεργασίας και την ψυχαγωγία, επιτεύχθηκαν οι στόχοι της ευαισθητοποίησης στο βαθύτερο Χριστιανικό πνεύμα των ημερών και τιμήθηκαν ήθη, έθιμα και παραδόσεις. Η καλλιέργεια, διατήρηση και συνέχιση της θρησκευτικής, πολιτιστικής και κοινωνικής συνείδησης – παράδοσης, καθώς και όλων των επίκαιρων αυτών συμβολισμών, στέφθηκε από επιτυχία!
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, με ΥΓΕΙΑ, για όλους!