Δράση: ΜΝΑΕ-NOHSIS 2021-2022

«ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΠΟΥΝΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΑΠΩΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΛΙΠΑΡΩΝ ΥΛΩΝ»

Το Ημερήσιο ΕΠΑ.Λ. Ν. Μουδανιών συμμετείχε και φέτος στο πρόγραμμα ΜΝΑΕ-NOHSIS 2021-2022 με τη δράση «ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΠΟΥΝΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΑΠΩΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΛΙΠΑΡΩΝ ΥΛΩΝ».

Οι μαθητές χρησιμοποιώντας ως πρώτη ύλη ελαιόλαδο πραγματοποίησαν αντίδραση με υδροξείδιο του νατρίου (NaOH) για την παραγωγή σάπωνα (κλασσική αντίδραση σαπωνοποίησης). Μέσα από τη δράση αυτή οι μαθητές i) συνέδεσαν τις παλαιότερες μεθόδους καθαρισμού (σταχτόνερο) με τη χημική αντίδραση της σαπωνοποίησης, ii) αντιλήφθηκαν το φαινόμενο της εξώθερμης αντίδρασης και iii) ήρθαν σε επαφή με καινοτόμο επιστημονικό εξοπλισμό (μαγνητικό αναδευτήρα με θέρμανση, ομογενοποιητή και ζυγό ακριβείας).

Ο ενθουσιασμός όλων των μαθητών για τη διαδικασία παραγωγής του σάπωνα ήταν έκδηλος, όπως φαίνεται και στο βίντεο.