Το σχολείο μας

Το σχολείο μας είναι το μεγαλύτερο και αρτιότερα εξοπλισμένο ΕΠΑ.Λ. του Νομού Χαλκιδικής. Ο αριθμός των μαθητών μας ανέρχεται στους 200, οι οποίοι προέρχονται όχι μόνο από τα Ν.Μουδανιά αλλά και από ολόκληρη την περιοχή της νοτίου Χαλκιδικής.Η μεταφορά των παιδιών από και προς το ΕΠΑ.Λ. γίνεται με δαπάνες του Κράτους.

Η λειτουργία του σχολείου ήταν ανέκαθεν ανοικτή στην τοπική κοινωνία και την επιστημονική σκέψη. Μαθητές και Καθηγητές κινούμενοι σε ένα αληθινά δημοκρατικό περιβάλλον, λειτουργούν κατά τρόπο καταλυτικό για την τοπική κοινωνία και διοργανώνοντας διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις, κρατούν το σχολείο ανοικτό σ’αυτήν.

Σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι η αίθουσα αμφιθεάτρου, που  οφείλει την ύπαρξή της στη συμμετοχή των μαθητών, των  εκπαιδευτικών και των γονέων. Η ίδια αίθουσα είναι εξοπλισμένη με  μηχανές προβολής (projectors) για τη διεξαγωγή εκπαιδευτικών  παρουσιάσεων και συνεδρίων.